Adăpostul pentru câini din municipiu se află în plin proces de extindere

Adăpostul pentru câinii fără stăpân din municipiul Giurgiu se află în plin proces de extindere şi de reabilitare, pentru a-şi mări capacitatea de cazare. Prin aceste modificări, administraţia locală încercă să le asigure animalelor capturate şi cazate temporar în acest centru condiţii mai bune, pe lângă hrană şi tratament. Boxele deja existente au fost recondiţionate şi, în plus, adăpostul a fost extins cu 48 de boxe în interior şi cu alte 54 de boxe în exteriorul centrului, într-un astfel de spaţiu putând fi cazaţi simultan trei câini. În afara acestor ţarcuri, administraţia adăpostului va amenaja alte 20 de boxe de carantină, în care să fie cazaţi câinii bolnavi .
Şi pentru că acest adăpost este unul de tranzit (câinii fiind aduşi, trataţi, sterilizaţi şi apoi eliberaţi), Primăria municipiului Giurgiu intenţionează să construiască un alt adăpost, cu o capacitate totală de 1.500 de locuri. Terenul a fost identificat în zona Platformei I a Combinatului Chimic şi are o suprafaţă de circa un hectar şi jumătate, investiţia urmând să fie realizată anul acesta.

Ultima modificare: 09.02.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul O firmă daneză este interesată să investească la Giurgiu în domeniul cogenerării